+983537272782 info@sinarfood.com یزد، شهرک صنعتی یزد
نقش آب‌میوه در تغذیه کودکان

نقش آب‌میوه در تغذیه کودکان

آب‌میوه به‌عنوان منبع ویتامین C و یک وعده آب اضافی برای کودکان و همچنین کمک‌کننده به رفع یبوست نزد پزشکان اطفال محبوبیت خود را به دست آورد. آب‌میوه به‌عنوان یک افزودنی سالم به رژیم غذایی نوزادان تلقی می‌شود. متخصصان اطفال آب‌میوه را به‌عنوان راهی برای مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها و همچنین تأمین ویتامین‌ها و کلسیم بیشتر توصیه می‌کنند. کودکان عاشق نوشیدن آب‌میوه‌ها هستند زیرا خوشمزه، رنگارنگ و تشنگی هستند. دادن آب‌میوه‌های طبیعی به فرزندتان انتخاب بهتری نسبت به دادن سایر نوشیدنی‌های شیرین است، زیرا سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. نوشیدن آب‌میوه‌ها در حد اعتدال می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی مغذی سالم برای کودک شما باشد، زیرا مواد مغذی بیشتری را به میان وعده‌های او می‌دهد، به‌ویژه برای کودکانی که به‌اندازه کافی سبزیجات و میوه‌ها نمی‌خورند.

 

فواید تغذیه‌ای آب‌میوه

در برخی موارد، آب‌میوه با ویتامین‌هایی مانند ویتامین C و ویتامین D و همچنین کلسیم غنی می‌شود. برخی از آب‌میوه‌ها به طور طبیعی سرشار از پتاسیم، ویتامین C و ویتامین A هستند. نشان‌داده‌شده است که این آب‌میوه‌ها که سرشار از ویتامین C هستند، خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، هنگامی که آب‌میوه‌های حاوی اسید اسکوربیک با یک وعده غذایی همراه می‌شوند، می‌تواند به افزایش جذب آهن در کودک شما کمک کند. این می‌تواند به‌ویژه در کودکان مبتلا به کمبود آهن یا رژیم غذایی کم آهن مفید باشد.

انتخاب نوشیدنی‌های 100% تازه، مزایای تغذیه‌ای بیشتری را به همراه خواهد داشت و به شما کمک می‌کند از قندهای مصنوعی که به دندان‌ها و سلامت کودکتان آسیب می‌زند، اجتناب کنید. مغذی‌ترین گزینه‌های توصیه شده عبارت‌اند از:

آب‌پرتقال:

آب‌پرتقال ارزان است و منبع خوبی از ویتامین C، پتاسیم، فولات، منیزیم و سایر مواد معدنی است.

آب انار:

آب انار منبع خوبی از پتاسیم، ویتامین‌های گروه B، منیزیم و آنتی‌اکسیدان‌ها است.

آب گریپ‌فروت:

آب گریپ‌فروت صورتی بدون هیچ شکر افزوده منبع خوبی از ویتامین C، ویتامین A و مواد معدنی است.

برای کودکان 1 سال به بالا، انتخاب یک آب‌میوه یا سبزیجات 100% بدون شیرینی می‌تواند مزایای مفیدی برای دندان‌های شیری، سیستم ایمنی و سلامت کلی آنها داشته باشد.

نقش آب‌میوه در تغذیه کودکان

 

اما نه آب‌میوه زیاد!

مصرف آبمیوه می‌تواند معایب تغذیه‌ای خود را داشته باشد، یعنی سرشار از کالری است، بنابراین نوشیدن بیش از حد آن کالری غیرضروری اضافی را به تغذیه کودک شما اضافه می‌کند. این امر همچنین باعث می‌شود که مصرف آب‌میوه یکی از عوامل اصلی چاقی کودکان باشد. علاوه بر این، نوشیدن بیش از حد آبمیوه می‌تواند در کودک شما باعث اسهال مزمن، نفخ و دردهای شکمی شود، زیرا به دلیل عبور سریع کربوهیدرات‌ها از آب‌میوه به دستگاه گوارش ظریف، او قادر به تحمل آن نخواهد بود.

فراموش نکنید که آب‌میوه حاوی قند میوه است که با وجود طبیعی بودن، منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. به سبزیجات و میوه‌های کامل اولویت بدهید! مهم‌ترین شکایت از آب‌میوه‌ها این است که به‌عنوان جایگزینی برای سبزیجات و میوه‌های کامل انتخاب شده است. بیشتر آب‌میوه‌ها، مگر اینکه حاوی مقدار زیادی میوه تازه باشند، در مقایسه با سبزیجات و میوه‌های کامل، فیبر کمی دارند. فواید فیبر برای سلامتی به‌خوبی شناخته شده است زیرا به سلامت سیستم گوارشی کودک شما کمک می‌کند.

 

آب‌میوه‌ها در حد اعتدال

کودکان بیشترین مصرف‌کنندگان آبمیوه هستند. برخی از والدین مصرف آب‌میوه‌ها را مانند سایر نوشیدنی‌ها محدود نمی‌کنند زیرا فکر می‌کنند آب‌میوه‌ها سالم هستند. درست است که آب‌میوه‌های 100% طبیعی نسبت به سایر نوشیدنی‌های شیرین و میوه‌ای انتخاب بهتری هستند، اما می‌توانند جایگزین شیری شوند که در رژیم غذایی کودک شما ضروری است.

به کودک خود آبمیوه تازه بدهید زیرا مقداری ویتامین و مواد معدنی به او می‌دهد، اما به یاد داشته باشید که مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود. توصیه می‌شود که کودکان بین 1 تا 2 سال 1 تا 2 وعده میوه و بچه‌های بزرگ‌تر 2 تا 4 وعده (یک سهم معادل ½ یک میوه یا ½ فنجان آب‌میوه) مصرف کنند و میزان مصرف آب‌میوه نباید از نصف بیشتر شود. بخش‌های میوه روزانه، یعنی ½ فنجان تا 1 فنجان در روز. بهترین گزینه این است که به کودک خود انواع میوه‌های تازه را پیشنهاد دهید تا فیبرهای سالمی به او بدهید.

Commenting is closed.